Сторінка вихователя естетичного циклу
Перспективний план роботи гуртка з орігамі
«ВПРАВНІ ПАЛЬЧИКИ»
- Ознайомити дітей з технікою орігамі;
- Вчити створювати композиції з форм, що одержали після згинання квадратів різними методами;
- Розвивати дрібну моторіку рук, удосконалювати техніку згинання;
- Розвивати творчу уяву, фантазію, зорову та рухову пам’ять, образне мислення, естетичні почуття:форми, ритму, кольору, пропорції%
- Відпрацьовувати точність та узгодженість рухів рук та пальців;
- Зацікавити дітей новим видом діяльності і викликати в них бажання створювати власні творчі композиції.
- Кольорові квадрати різного діаметру;
- Ножиці.
І ПІВРІЧЧЯ | ІІ ПІВРІЧЧЯ | ||||
Вересень | Жовтень | Листопад | |||
|
|
| |||
Грудень | Січень | Лютий | |||
| Підготовка до занять у другому півріччі (1,2 тижні)
| 1.Курочка2.Сердечко3. Ведмідь4. Стіл | |||
Березень | Квітень | Травень | |||
|
|
|
На заняттях та під час гурткової роботи дошкільнята знайомляться з Петриківським розписом - перлиною рідної Дніпропетровщини
Діти з задоволенням малюють калинку
У кожної дитини виходить дуже гарний петриківський розпис
КАЛЕНДАРНЕ ПЛАНУВАННЯ ЗАНЯТЬ З АПЛІКАЦІЇ
Мета: Ознайомлювати дітей з різновидами аплікацій. Учити створювати композиції, заповнюючи всю площину аркуша, передавати характерність образів кольором і використанням різних матеріалів (природний, покидьковий, шматки тканини тощо); працювати самостійно та разом з однолітками. Удосконалювати вміння техніки наклеювання, склеювання та вирізування. Розвивати дрібну моторику, творчу уяву, асоціативну пам’ять, мислення. Виховувати цікавість до занять з аплікації, естетичний смак,
акуратність.
№ | Тема | Мета | Матеріали |
Вересень | |||
1 | Рибка | Навчити виконувати аплікацію з макаронів. Розмальовувати готову аплікацію. | Макарони, клей ПВА, гуашеві фарби, аркуш картону формату А5. |
2 | Півник | Навчити дітей виготовляти півника з пір'я. | Різнокольорове пір'я, клей ПВА, ножиці, аркуш паперу формату А5. |
Жовтень | |||
3 | Сова | Навчити дітей виготовляти сову з ватних дисків. | Ватні диски, клей ПВА, кольоровий папір, ножиці, аркуш паперу формату А5. |
4 | Осінній пейзаж | Навчити дітей виготовляти пейзаж з засушеного листя. | Засушене листя, дрібні гілочки, насіння квітів, клей ПВА, аркуш картону формату А4. |
Листопад | |||
5 | Качечка | Навчити дітей виконувати аплікацію з ниток. | Жовті нитки, клей ПВА, простий олівець, аркуш паперу формату А5. |
6 | Мишенятко | Навчити дітей виготовляти аплікацію з тирси. | Тирса, клей ПВА, простий олівець, гуашеві фарби, аркуш картону формату А5. |
Грудень | |||
7 | Ясний зимовий день | Навчити дітей виконувати силуетну аплікацію з манної крупи. | Манна крупа, клей ПВА, простий олівець, аркуш картону формату А4. |
8 | Зимове місто | Навчити дітей виконувати об'ємну композицію з вати. | Вата, кольоровий папір, ножиці, аркуш картону формату А4. |
Січень | |||
9 | Сніжинка | Навчити дітей виготовляти сніжинку з солі. | Сіль, клей ПВА, простий олівець, аркуш паперу формату А4. |
10 | Синичка | Навчити дітей виконувати аплікацію з тканини. | Різнокольорова тканина, ножиці, клей ПВА, аркуш картону формату А5. |
Лютий | |||
11 | Зимовий пейзаж | Навчити дітей виконувати аплікацію з тополиного пуху. | Тополиний пух, клей ПВА, простий олівець, аркуш паперу формату А4. |
12 | Будинок | Навчити дітей виконувати аплікацію із сірників. | Сірники, клей ПВА, аркуш паперу формату А5. |
Березень | |||
13 | Весняна квітка | Навчити дітей виготовляти квітку з паперових серветок. | Паперові серветки, клей ПВА, кольоровий папір, ножиці, аркуш паперу формату А5. |
14 | Квіти в вазоні | Навчити дітей вирізати витинанку. | Кольоровий папір, простий олівець, клей ПВА, аркуш паперу формату А4. |
Квітень | |||
15 | Весняна полянка | Навчити дітей виготовляти аплікацію з пластиліну. | Пластилін, аркуш картону формату А4. |
16 | Великодня листівка | Навчити дітей виготовляти аплікацію квілінгом. | Різнокольорові паперові смужки, клей ПВА, ножиці, аркуш паперу формату А5. |
Травень | |||
17 | У гаю метелики, наче квіти | Навчити дітей виготовляти метелика з покидькового матеріалу. | Різний покидьковий матеріал, клей, ножиці, аркуш паперу формату А5. |
18 | Сонечко | Навчити дітей виготовляти сонечко з кукурудзяної крупи. | Кукурудзяна та рисова крупа, клей ПВА, простий олівець, аркуш картону формату А4. |
КОНСПЕКТ КОМПЛЕКСНОГО ЗАНЯТТЯ
З музичного виховання та малювання в старшій груп
СФЕРА: «КУЛЬТУРА»
Змістовна лінія: « Світ Мистецтва»
«НАВЧАЄМОСЬ ЦІКАВО»
Розробили: вихователь естетичного циклу Чуприна Юлія Григорівна
та музичний керівник Шевкаленко О.В.
- 6 шариков разного цвета, на которых нарисованы нотки
- Металлофон
- Набор красок;
- ½ альбомного листа
- Кисточка;
- Комочек ваты для рисования тычком;
- лист слюды;
- стаканчик для воды;
- салфетка
- Расширять знания детей о зимующих и перелётных птицах; об условиях жизни птиц зимой.
- Закреплять характерные особенности внешнего вида снегиря.
- Закреплять навыки рисования методом тычка, навыки работы с трафаретом, рисование пальчиками.
- Развивать наблюдательность и образное восприятие мира.
- Развивать мелкую моторику рук; эстетическое восприятие прекрасного.
- Воспитывать способность к сопереживанию изображаемым образам, аккуратность.
КОНСПЕКТ КОМПЛЕКСНОГО ЗАНЯТТЯ
З малювання в старшій групі "ЧАРІВНИЙ ПТАХ"
Розробила вихователь
зображувальної діяльності
Чуприна Юлія Григорівна
- Продолжить знакомство детей с народным творчеством.
- Учить детей передавать в рисунке характерные черты сказочной птицы.
- Продолжать знакомить с нетрадиционными техниками рисования.
- Развивать мелкую моторику рук, эмоциональное отношение к образу, творчество, воображение, внимание.
- Воспитывать аккуратность, интерес к народному творчеству, эстетический вкус.
- картинки-иллюстрации к сказкам;
- конверт с письмом;
- перо павлина;
- зонт с конфетами «Чупа-чупс»
КОНСПЕКТИ ЗАНЯТЬ З АПЛІКАЦІЇ
«ОСІННІЙ ПЕЙЗАЖ »
(Аплікація з природного матеріалу)
Мета: закріпити вміння дітей виконувати аплікацію з природного матеріалу (листя,тонкі гілочки, насіння з дерев, суха трава тощо); формувати вміння дітей бачити красу рідної природи; розвивати вміння створювати композицію, розміщуючи зображення на всій поверхні аркуша; закріплювати просторове орієнтування «вгорі», «внизу», «праворуч», «ліворуч»; розвивати вміння розрізняти поняття «колір», «форма»; розвивати дрібну моторику, творчу уяву, асоціативну пам’ять, мислення; сприяти розвитку самостійності та творчої ініціативи; виховувати цікавить до занять з аплікації.
Попередня робота: спостереження під час прогулянок у природі за листопадом, осіннім листям; збирання листочків для прикрашання групи та аплікації.
Матеріал: зразок (додаток 12); малюнки та репродукції картин за темою «Осінні мотиви»; аркуш паперу формату А4, природній матеріал для аплікації(листя,тонкі гілочки, насіння з дерев, суха трава), клейстер, пензлики для клею, підставки для пензликів; серветки, дощечки.
Хід заняття
Організаційний момент.
Вихователь пропонує дітям відгадати загадку.
Жовті листочки з дерев опадають.
Птахи у теплі краї відлітають.
Голі поля, мокне земля,
Дощ поливає, — коли це буває? (Восени)
— Чи здогадалися ви, про яку пору року йдеться у загадці? Яка пора року зараз? (Осінь)
Вихователь пропонує дітям визирнути у вікно, демонструє малюнки та репродукції картин за темою «Осінні мотиви».
Вихователь пропонує дітям мовчки розглянути картину І. Левітана «Золота осінь».
— Що ви бачите на картині? Які фарби на ній є? Які фарби переважають на картині? Як ви гадаєте, чому цих фарб більше на картині? Чи влучна назва картини? Доберіть свої назви до картини. Які дерева зобразив художник? Як ви вважаєте, художник малював природу у селі чи у місті? Поясніть.
Вихователь узагальнює відповіді дітей.
— Настала осінь. Погода стала часто змінюватися. Похолоднішало. Небо стало похмурим, сірим. Часто йдуть холодні тривалі дощі. Трава стала коричневою. Листя на деревах із зеленого змінилося на різнобарвне: жовте, оранжеве, червоне. Падає на землю, засихає, темніє. Дерева засинають без листя.
Динамічна вправа «Листя падає»
Діти ходять кімнатою, присідають і збирають листочки. Кожен збирає листочки одного кольору. Діти в довільному напрямку пересуваються кімнатою під музичний супровід, їхні рухи рук — легкі, плавні. Коли музика стихає, знаходять собі пару — такого самого кольору листочки. Щойно музика зазвучить знову, продовжують танцювати кімнатою.
Мотивація
Вихователь читає вірш.
ЛИСТОПАД
Осінь, осінь, листопад,
Жовте листя стелить сад,
За моря в краї далекі
Відлетіли вже лелеки.
Хмари небо затягли,
Вітер віє з-за гори,
Ходить осінь листопадом,
Жовте листя стелить садом.(А. Житкевич)
Вихователь згадує з дітьми нещодавню екскурсію до осіннього парку.
— Якими були дерева в парку? На деревах було листя? Чому восени листя на деревах опадає? Як називають дерева, що ви бачили в парку?
Вихователь розглядає з дітьми будову дерева на ілюстрації, уточнюючи, де стовбур, корінь, гілки.
Гра «Дерево»
— Біля нашого садка погойдує гіллям дерево з незвичайним червоним листям. Зобразіть дерево — підніміть руки, уявіть, що це — гілки дерева, похитайте ними злегка в різні сторони. Прокоментуйте свої дії: «Подув вітер — захитався клен». Покажіть, як гойдається дерево від вітру.
Вітерець нам дме в лице —
(Махають руками в напрямку обличчя.)
Загойдалось деревце.
( Піднімають руки вгору й розгойдують з боку в бік.)
Вітер скоро затихає. (Сідають.)
Клену гілки розпрямляє.
(Сідають навшпиньки й тягнуться вгору.)
— Створімо осінній пейзаж для прикрашання групи на пам’ять про красуню - осінь.
Продуктивна діяльність
Фізкультхвилинка «У лісі восени»
Вихователь читає рядки вірша, діти виконують відповідні рухи.
Ми йдемо, малята, нині
В золотавий ліс осінній (Крокують на місці.)
Скільки тут дерев стоїть!
(Стають прямо, піднявши руки із розчепіреними пальцями над головою, імітуючи «дерево».)
На них листячко тремтить. (Перебирають пальчиками.)
Скоро з гілочок зірветься,
Разом з вітром понесеться,
Закружляє лист веселий —
Пишний килим вкриє землю.
(Повільно плавно, коловими рухами опускають руки вниз присідаючи.)
Вихователь показує, як з природного матеріалу можна зробити пейзаж,нагадує малюкам прийом аплікації —як слід наклеювати листя, розміщувати різні кольори. Можна наклеювати будь-яку кількість листочків, утворюючи таким чином ліс. Галявину можна викласти з сухої трави та насіння.
Вихователь допомагає кожній дитині. Звертає увагу дітей на те, що листочки розмішуються один біля одного, можуть накладатися, чергуватися. Активізує мовлення дітей у називанні розміру, кольору, форми. Діти працюють під спокійний музичний супровід.
Підсумок
Вихователі, дякує дітям за картини «Осінній пейзаж», прикрашає ними групову кімнату.
«ЯСНИЙ ЗИМОВИЙ ДЕНЬ»
(Аплікація манною крупою)
Мета: закріпити вміння дітей виконувати аплікацію манною крупою;ознайомити дітей з творами зимової тематики відомих художників; продовжувати ознайомлювати з кольорами зими у зображенні зимових пейзажів (гамою холодних кольорів); розвивати дрібну моторику руки, увагу, творчууяву, творчі здібності; формувати естетичний смак; виховувати охайність під час роботи з клеєм; виховувати цікавість до творчості відомих художників, пізнавальний інтерес до природи, естетичний смак.
Попередня робота: спостереження за зимовими явищами в природі; розглядання ілюстрацій зимових пейзажів; читання художніх творів.
Матеріал: зразок (додаток 13); аркуші паперу блакитного кольору формату А4; клей ПВА; пензлі для клею; серветки; підставки для пензлів; манна крупа.
Хід заняття
Організаційний момент
Вихователь. Діти, до нас сьогодні хтось завітав. Відгадайте загадку.
Взимку зірка біла з неба прилетіла,
Шість промінців має,на сонечку сяє. (Сніжинка)
— Так, це сніжинка. Ось вона яка!
Вихователь показує дітям сніжинку та спонукає до розмови про сніжинки.
— Яка вона? (Вона біла, легка, гарна, мереживна, блискуча.) Вам подобаються сніжинки? Перетворімося на сніжинки
Психогімнастика
— Падає ніжний, пухнастий сніжок. Ми — сніжинки, що летять і кружляють у повітрі. Нам легко, радісно, весело. Подуває вітерець, немов грає ніжна, загадкова музика, ми танцюємо. Вдих на повні груди — нас переповнює радість — видих. Хочеться літати, бути невагомими, радіти!
Мотивація
Вихователь пропонує дітям розглянути репродукції картин зимової тематики художників І. Шишкіна «Зима», М. Глущенко «Зимовий день», І. Грабаря «Лютнева блакить», І. Марчук «Мереживо зимового дня» тощо.
— Яка з цих робіт подобається найбільше? Чому? Які кольори використали художники? Чи відчуваєте ви холод, коли дивитеся на зображення зими? Визирніть у віконце. Як гарно світить сонечко, виблискує на сонці сніжок! Послухайте, які вірші про таку чудову погоду склав поет Павло Тичина.
Вийшли вранці ми —ох, яка ж краса!
Сад увесь прибрався в іній,проти сонця він як синій,
Гілля до землі звиса,ох, яка ж краса!
— Одразу хочеться зобразити багато зимових картин! Чи бажаєте ви зобразити ясний зимовий день?
Продуктивна діяльність
Підготуймо наші пальчики до роботи.
Пальчикова гімнастика «Сніг літає»
Взимку сніг літає, (Руки вниз долоньками, повільно рухають пальцями.)
Тихо осідає. (Руки долоньками вниз,розводять у сторони.)
Я його збираю (Долоньки «ліплять сніжку».)
І ось так здуваю. (Здувають уявний сніг з долоньок)
Ми вже малювали фарбами зимовий пейзаж. На ваших столах немає ані фарб, ані пензликів для малювання. Отже, сьогодні працюватимемо із манною крупою і клеєм.
Спробуймо як художники створити наш зимовий день!
— Якими кольорами ми малювали зимовий пейзаж попереднього разу? (Білим, блакитним, сірим, синім)Для роботи візьмемо манну крупу білого кольору. Зверніть увагу на те, що аркуш для роботи у ваших альбомах блакитного кольору. Ваша аплікація має виділятися на цьому блакитному тлі.
— Що повинна зображувати ваша картина, якщо її темою є зимовий день.
Пофантазуйте — й ідея картини постане у вашій уяві.
— Придумали? Тепер — до роботи! Клеєм на блакитному альбомномуаркуші малюємо засніжені дерева, будинки, снігову ковдру на землі.Тепер на клей насипаємо манну крупу. Картина готова.
Самостійна робота дітей. Вихователь за потреби подає індивідуальну допомогу. Нагадує про акуратність виконання роботи. Допомагає кожному або спонукає до самостійної роботи. Активізує мовлення у називанні елементів картини, форми, кольору.
Діти працюють під спокійний музичний супровід.
Фізкультхвилинка
Вихователь читає віршовані рядки і разом з дітьми виконує рухи згідно з текстом.
Ой снігу, снігу біленький,
Падай на доріжку помаленьку.
На білі килими підуть діти,
Ніжками малими тупотіти.
Вгору саночками на горбочок,
Долом саночками на ставочок.
Перейдемо скоренько доли-гори:
Вже нас Мороз-Морозенко не догоне.
Підсумок
Вихователь формує виставку дитячих робіт.
- Які гарні аплікації ви створили! У який спосіб ми їх робили? Чи цікаво вам було створювати такі зимові пейзажі? Ви гарно впоралися із завданням! Справжні молодці!
ІГРИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ДРІБНОЇ МОТОРИКИ
«Знайди сюрприз»
Мета: розвиток дрібної моторики рук, координації рухів; навчання терпіння.
Матеріал: фантики (10—15 шт.), дрібні предмети (значки, ґудзики й т. ін.), повітряна кукурудза, горіх.
Хід гри
Ведучий загортає значок у чотири-п’ять фантиків. Дитина має розгорнути всі фантики, обережно скласти їх і отримати приз. Дитині пропонують два-три «сюрпризи».
«Прищіпки в кошику»
Мета: розвиток дрібної моторики трьох основних пальців руки (великого, вказівного й середнього).
Матеріал: кошик із білизняними прищіпками. (Краї кошика не повинні бути занадто товстими. Кошик можна замінити плоскою фігуркою з товстого картону.)
Хід гри
Дитина ставить на стіл кошик із прищіпками. Ведучий бере прищіпку трьома пальцями, чіпляє її на край кошика й пропонує дитині повторити те, що він зробив.
Після того як дитина це засвоїть, їй пропонують причепити всі прищіпки до краю кошика.
Можна ускладнити гру: чіпляти прищіпки на швидкість; чіпляти однією рукою, а відчіплювати іншою.
Багаторазові повторення рухів стискання й розтискання із зусиллям служать відмінним тренуванням кінчиків пальців рук.
«Маленький аптекар»
Мета: розвиток дрібної моторики, уточнення рухів пальців рук, координації.
Матеріал: на маленькій таці — пінцет, чашка з намистинками та ємність із відсіками для них. Намистинок у чашці міститься рівно стільки, скільки є відсіків у ємності. Кожний відсік має бути пофарбований під кольори відповідних намистин. Спочатку можна використовувати більше намистинок.
Хід гри
Ведучий розповідає про роботу аптекарів, про те, як вони виготовляють різні ліки. Потім показує, як можна за допомогою пінцета перекладати намистини, і пропонує дітям власноруч заповнити відсіки намистинами. Коли ємність виявиться заповненою, намистини за допомогою пінцета перекладають назад.
Гру можна ускладнити, змінюючи розміри намистин і ємності відсіків. Однак варто врахувати, що гра досить складна й потребує від дитини крайньої концентрації уваги та внутрішнього контролю. Якщо в дитини намистина падає на тацю, вона завжди сама зможе виправити помилку.
Гра вимагає великої точності в рухах. За кожну вдалу дію варто заохочувати дитину, хвалити її.
«Вишивальниці»
Мета: розвиток дрібної моторики, уточнення рухів пальців рук; концентрація уваги, розвиток координації.
Матеріал: на таці лежать аркуші картону з намальованими на них лініями. Є прості малюнки, є складніші. На лініях вибиті відрізки, по яких пройде голка з ниткою (у більш складних завданнях ці відрізки лише намічені крапками). Клубок вовняних ниток, 1—2 товсті кравецькі голки.
Хід гри
Ведучий розповідає про вишивальниць. Якщо є можливість, показує різні вишивки й пропонує дитині пограти у вишивання, пояснюючи, як вишивають.
Потім дитина бере голку та вставляє нитку у вушко голки. Спочатку в цьому їй допомагає дорослий. Пізніше вона робить це самостійно. Кінці нитки з’єднують і зав’язують вузлик.
Потім дитина робить стібки на картонках з отворами (для полегшеного варіанта можна використовувати замість голки шнурок), просмикуючи голку то догори, то вниз.
Варто врахувати, що робота з голкою, особливо затягання нитки й зав’язування вузлика, є дуже складною для маленької дитини. Спочатку краще не просто показати, а проробити ці операції разом із нею, рука в руці, виявляючи терпіння, і точно впіймати момент, коли можна відпустити руку дитини й запропонувати їй діяти самостійно.
«Намисто»
Мета: розвиток дрібної моторики, координації; розрізнення предметів за формою і кольором; концентрація уваги.
Матеріал: нитки, ґудзики різного розміру й різного кольору.
Хід гри
Ведучий пропонує дитині зробити намисто. Можна запропонувати зробити намисто за зразком, а ґудзики підібрати за формою й кольором.
«Зашнуруй черевик»
Мета: засвоєння навички вдягання; розвиток дрібної моторики, координації рухів, орієнтування в просторі.
Матеріал: пара кросівок і шнурки.
Хід гри
Ведучий показує, як по-різному можна зашнурувати кросівки, і просить дитину зашнурувати так само другу кросівку.
Необхідно спочатку зашнуровувати кросівки разом із дитиною. У міру ускладнення завдання можна демонструвати готові зразки.
«Тир»
Мета: розвиток координації та швидкості рухів великих і дрібних м’язових груп; формування навичок різноманітного метання м’яча.
Матеріал: м’ячі, мішень (кільце або коробка), різні іграшки-мішені.
Хід гри
На відстані, до якої дитина може докинути м’яч, ставиться коробка або підвішується кільце. Дитина кілька разів намагається потрапити в ціль.
Модифікований варіант: розставляються іграшки-мішені, які треба збити. За збиту іграшку або м’яч, що потрапив у коробку, ведучий видає фант (жетон). Виграє той, у кого виявиться більше фантів.